Sylwia Dębiec Makijaż Szczecin

Sylwia Dębiec Makijaż Szczecin

Wełniane swetry na jesień

Dodano: 25 wrz 2019

Wełniane swetry, ciepłe i oddychające, komfortowe szczególnie te które w składzie mają 100% naturalnej wełny. Mają w sobie klasę, styl szczególnie gdy są skomponowane w ciekawy sposób z innymi elementami garderoby i gdy kolorem oraz formą współgrają z nami. Nie wystarczy mieć w szafie luksusowy sweter, samo jego posiadanie nie gwarantuje naszego luksusowego wyglądu.

Wełniane swetry podzieliłam na kilka grup: swetry z wełny owczej, z kaszmiru i z mieszanek. Mieszanek jest na rynku najwięcej dlatego pokażę Wam najwięcej przykładów swetrów z mieszanek, skupię się na tych które w składzie mają przynajmniej 60% wełny.

Wełna owcza

pozyskiwana jest w procesie strzyżenia owiec. Często dość ostra dlatego sprawdź, załóż sweter na siebie i zobacz czy nie gryzie cię zbyt mocno. Każdy ma inną wrażliwość dlatego testuj i znajdź odpowiednią wełnę dla siebie. Wełny owcze pozyskiwane są od różnych ras owiec, szczególnie przyjemna jest merino wool czyli wełna owiec merynoskich tzw. merynosów. Jest miękka, nie podrażnia skóry tak jak szorstka i twarda tradycyjna wełna.

 

Poniżej kilka swetrów z różnych owczych wełen, każdy ma w składzie 100% wełny owczej.

  1.  beżowy 2.ciemny granat  3.ciemnoniebiesko-biały  4. kamelowy 5.ceglasty  6.granatowy 

 

Kaszmir 

pozyskiwany z wyczesywania kóz kaszmirskich. Wełna kaszmirska jest niezwykle delikatna, puszysta i ma piękny połysk. Najmniej uczula i gryzie. Osobiście bardzo ją lubię. Kaszmirowe swetry są drogie ale przy odpowiednim dbaniu wytrwają wiele, wiele lat. Najczęściej spotykamy w sklepach cienkie kaszmirowe sweterki właśnie ze względu na cenę.

 

Poniżej kilka przykładów swetrów, w składzie 100% kaszmiru.

  1. jasny szary  2.brązowy  3.granatowy  4.szarozielony  5. czerwony 6.różowy

Mieszanki

Pod mieszankami, kryją się mieszanki naturalne czyli różne kombinacje wełen, np. wełna owcza z wełną kaszmirową, wełna owcza z angorą (angora pochodzi z królików angorskim), wełna owcza z moherem (moher pochodzi z kozy angorskiej), wełna z lamą lub alpaką. To są najczęściej spotykane mieszanki. Najczęściej również te bardziej szlachetne wełny, których pozyskanie jest czasochłonne są bardzo drogie stąd producenci decydują się na niewielkie ilości w składzie swetrów, wtedy przeważa wełna owcza na metce po prostu WOOL plus niewielki dodatek np. kaszmiru, angory, moheru, lamy lub alpaki.

 

Pod pojęciem mieszanek kryją się również swetry, które w składzie mają naturalną wełnę z dodatkiem poliesteru, poliamidu lub np. elastanu. Będą o wiele tańsze od swetrów wykonanych w 100% z wełny ale oczywiście nie jest to regułą.

Poliester – jest syntetyczny czyli otrzymany z polimerów ze związków chemicznych pochodzących z węgla, ropy naftowej, gazów ziemnych. Jego plusy: jest trwały, szybko schnie, jest tani, nie mechaci się, jest lekki, odporny na mole, grzyby, pleśnie. Dlaczego producenci dodają go do swetrów? Bo jest tani i odporny.

Poliamid – powstaje z ropy naftowej i smoły pogazowej otrzymywanej przy suchej destylacji węgla. Brzmi strasznie. Jakie są jego zalety? Jest wytrzymały i wyjątkowo sprężysty. Włókna wydłużają się przy rozciąganiu. Jest tani dlatego producenci chętnie go stosują.

Elastan – decyduje o rozciągliwości materiału, dodaje się go do swetrów by przyjemnie się je zakładało i ściągało.

 

1.kremowy 2.brązowy 3.liliowy 4.granatowy 5.szary 6.popielaty 7.kamelowy

W sklepach mamy ogromny wybór i to Ty decydujesz co będziesz nosiła. Swetry wełniane mają wiele plusów, są szlachetne i ponadczasowe. Ważne tylko by odpowiednio połączyć klasyczny model swetra z ubraniami z aktualnego sezonu byśmy były „na czasie” a nie jak jakaś pani sekretarka, która od 20 lat nosi to samo.  Trendy są po to by unowocześniać nasz look. Doskonale też wiem, że lubimy poszaleć i kupić modny sweter z poliestru lub akrylu, który jest w trendzie a jego skład pozostawia wiele do życzenia ale cóż jest wystrzałowy i już. Nie ma w tym nic złego. Warto byśmy wiedziały co to za sobą niesie, jakie ma to plusy i minusy. Syntetyczne swetry to chyba dobry pomysł na kolejny wpis. Co Wy na to?

Ten blog pokazuje  jak to wygląda z mojego doświadczenia w pracy z klientkami, z moich obserwacji i własnych doświadczeń. Jest dla Ciebie ważny? Polub go, udostępnij by dotarł do innych kobiet, które tak jak Ty i ja uwielbiają ubrania i chcą świadomie kreować swój styl.

 

Twoja stylistka Sylwia

 

 

 

Dodaj komentarz

O mnie

Stylistka, wizażystka, blogerka. Pasjonatka zdrowego trybu życia. Fanka podróży. www.debiecbabicz.com.pl

 

 

 

Popularne posty

Jakie elementy składają się na styl personalny?

19 lis 2023

Na styl personalny składają się następujące elementy: ubranie, buty, torebka, biżuteria, dodatki: pasek, apaszka, okulary, ozdoby itd., makijaż, fryzura, paznokcie. Jak to jest u Ciebie? Intuicyjnie dopasowujesz poszczególne elementy do siebie czy masz na […]

czytaj więcej

Świąteczne stylizacje

10 gru 2022

Święta tuż tuż dlatego jak co roku przychodzę do Ciebie z 3 propozycjami na świąteczne stylizacje. Jestem bardzo ciekawa, która z nich jest Ci najbliższa. Wspólnym elementem każdego z 3 looków jest boski skórzany […]

czytaj więcej