Sylwia Dębiec Makijaż Szczecin

Sylwia Dębiec Makijaż Szczecin

Jestem pierwszą i jedyną w Szczecinie certyfikowaną higieniczną wizażystką

Dodano: 15 paź 2020

Najwyższe standardy higieny oraz bezpieczeństwa wykonywania makijażu.

Czy zdajesz sobie sprawę z zagrożeń wynikających z braku higieny i nieodpowiedniej, nieskutecznej dezynfekcji w pracy wizażysty?

Czy idąc do wizażystki zastanawiałaś się nad tym czy osoba, która wykonuje Ci usługę ma odpowiednią wiedzę by wykonywać to bezpiecznie, zgodnie z procedurami higienicznej pracy?

Czy kiedykolwiek zapytałaś wizażystę jak dba o higienę, dezynfekcję i czy posiada certyfikaty potwierdzające wiedzę w tym zakresie?

Higieniczna wizażystka to osoba posiadająca wiedzę na temat higieny i dezynfekcji w pracy wizażysty. To świadomy profesjonalista, który przestrzega procedur dla dobra klienta i siebie samego. To osoba, która przeszła szkolenia z higieny i dezynfekcji w pracy wizażysty.


Zapoznaj się z moją ofertą, zapraszam na moją stronę www.debiecbabicz.com.pl


Post ma na celu uświadomienie Ci jak bardzo ważny jest to aspekt. Kwestia higienicznej pracy powinna być  jednym z podstawowych kryterium w wyborze osoby, która wykona Ci makijaż. Niestety higieniczna praca i skuteczna dezynfekcja nie jest standardem usług wizażystów a w mojej opinii zdecydowanie powinna być. Z bólem serca muszę uświadomić Cię, że większość wizażystów nie zwraca uwagi na te kwestie. W tej grupie są również cenione osobistości wizażu. Dlaczego? Pewnie z uwagi na to, że są do tego przyzwyczajone latami niehigienicznej pracy. Wiedza w kwestii higieny pracy dynamicznie się zmienia i ciągle trzeba ją odświeżać. W szkołach wizażu temat wciąż kuleje, brakuje osób które miałyby na ten temat właściwą wiedzę. Higiena jest bagatelizowana dlatego też, że to wymaga dużo czasu i sporo kosztuje. A może po prostu wizażyści nie mają świadomości zagrożeń. Często słyszałam wytłumaczenia, że nie mają na to czasu bo przyjmują dużo klientek. Chcę by moje klientki lub osoby, które to czytają miały świadomość większą od niektórych wizażystów.

Mycie pędzli to nie spryskanie pędzli płynem myjąco- dezynfekującym! To cała procedura. Pędzle po każdym kliencie są m.in. myte pod bieżącą wodą.

To co chcę, żebyście wiedziały to to, że odpowiednie mycie i skuteczna dezynfekcja to bardzo pracochłonny i kosztowny proces. Nie trwa to 10 czy 20 minut. Najdłuższym procesem jest przygotowanie właśnie pędzli. Po umyciu muszą schnąć ok. 8 godz. Jak są już suche poddaje się je dezynfekcji, po czym ponownie muszą wyschnąć. Należy tę kwestię wziąć pod uwagę przy analizie ceny za makijaż. Przy porównywaniu cen wizażystów i wyborze tego, na którego zdecydujemy się. Pamiętajmy, że higiena wpływa na cenę makijażu. Przygotowanie pędzli i stanowiska pracy zajmuje wiele godzin a środki do dezynfekcji i artykuły higieniczne są kosztowne.

Dookoła nas żyją mikroorganizmy: bakterie, wirusy, grzyby, bakteriofagi. To naturalne. Mikroorganizmy z łatwością przedostają się ze środowiska na nas, na naszą skórę. Wystarczy jedno dotknięcie by na naszej skórze znalazło się od 100 do 10tys. drobnoustrojów.

Korzystając z usług wizażystki nieposiadającej odpowiedniej wiedzy, można zarazić się wieloma chorobami powodującymi: zapalenie skóry, infekcje pasożytnicze, złuszczanie skóry, zmiany ropne powodowane przez zakażenia grzybicze, bakteryjne, wirusowe i pasożytnicze.

Osoby, które siadają na fotelu wizażysty mogą mieć różne niewidoczne „gołym okiem” choroby. Większość z nich nie jest dla nas groźna. Nasza skóra skutecznie sobie z nimi radzi. Co innego jest w przypadku osób, które mają obniżoną odporność. Są to osoby starsze, z przewlekłymi chorobami, nowotworami, osoby po długotrwałej antybiotykoterapii, osoby żyjące w przewlekłym stresie, po zabiegach operacyjnych. Brak higieny może powodować różne mniej lub bardziej poważne choroby. Rozumiecie już powagę sytuacji?

Z tej właśnie przyczyny niezbędna jest odpowiednia higiena pracy i dezynfekcja. Wszystko po to by każda klientka siadająca na fotel wizażysty czuła się komfortowo i bezpiecznie.

 

Czym jest dezynfekcja?

Dezynfekcja to niszczenie drobnoustrojów. Minimalizowanie ich ilości. Nie niszczy przetrwalników.

Czy podczas pracy stosujemy sterylizację? Wizażystka nie musi jej stosować ze względu na to, że wykonywanie makijażu nie przerywa ciągłości skóry. Poza tym pędzle czy kosmetyki nie przeszły by tego procesu bez szwanku.

Pędzle, które stosuję dla każdego klienta są czyste i w odpowiedni, skuteczny sposób poddane dezynfekcji, żeby ilość mikroorganizmów zminimalizować. Wielokrotnie słyszałam od wizażystów, że stosują do dezynfekcji pędzli preparat do dezynfekcji rąk – Skinsept. To nie jest środek do dezynfekcji pędzli! Dezynfekcja pędzli to cała procedura! W odpowiednim środku dezynfekującym, czasie, naczyniu itd. Nie będę zdradzać całej procedury, przeszłam odpowiednie szkolenia z mikrobiologiem w tym zakresie, zapłaciłam za to nie małe pieniądze. Chętnie dzielę się tą wiedzą na indywidualnych szkoleniach makijażu dla wizażystów. To samo dotyczy kosmetyków, powierzchni na której leżą i kosmetyczek, w których są przechowywane. Nie używam kosmetyków prosto z opakowania: tuszu, pomadek, sztyftów itd. Stosuję jednorazowe aplikatory i paletki, na które nakładam kosmetyki. Kosmetyki kupuję tylko w renomowanych sklepach. Stosuję profesjonalne i najbardziej skuteczne środki do dezynfekcji pędzli, kosmetyków, skóry i powierzchni. Przed usługą dokładnie myję i dezynfekuję ręce. Tych czynności jest bardzo dużo.

W jaki sposób sprawdzić czy wizażysta przestrzega odpowiednich procedur? Sprawdź jego stronę internetową. Jeśli nie pisze o tym, nie uświadamia o tym jak bardzo jest to ważne, jest duża szansa na to, że tego nie robi. To też nie gwarantuje sukcesu. Wiele wizażystów opowiada o higienie pracy z pełnym przekonaniem o skuteczności swojej higienicznej pracy a ja wyłapuję w ich wypowiedziach podstawowe błędy. Sprawdź czy wizażysta przeszedł szkolenia z mikrobiologiem i posiada certyfikaty potwierdzające wiedzę w zakresie higieny i dezynfekcji w pracy wizażysty.

Jeśli na fotelu wizażysty siada klient po kliencie bez chwili przerwy na dezynfekcję powierzchni, kosmetyków to powinna zapalić Ci się „czerwona lampka”. Jeśli zauważysz, że opakowania kosmetyków, palety cieni, kosmetyczki czy kufer wizażysty jest brudny to wiedz, że nie powinien tak wyglądać. Jeśli wizażysta kładzie pędzle lub swoje kosmetyki na ziemi nie toleruj takich zachowań. Jeśli wizażysta używa tych samych pędzli na różnych osobach to kolejna zła praktyka. Jeśli osoba wykonująca makijaż nie myje i nie dezynfekuje rąk przed przystąpieniem do makijażu to wiedz, że nie warto narażać swojego zdrowia.

Czas wykonywania makijażu musi uwzględniać również czas na higienę pracy! Wizażyście, który przyjmują klientów co 30, 40minut? Nie jest to wykonalne, wszystko wymaga czasu i uwagi. Wszystkie te złe praktyki niestety widziałam na własne oczy. Zastanawiałam się w takich sytuacjach co robię tam ja czyli higieniczna wizażystka w towarzystwie innej niehigienicznej wizażystki czy stylisty fryzur. To mi mówi jedno, że klienci wciąż nie mają świadomości jak powinna wyglądać usługa od strony higieny.

Mam nadzieję, że ten wpis uświadomił Ci jak ważna jest higiena w pracy wizażysty i jakich wizażystów wybierać.

Udostępnij proszę wpis, by mógł dotrzeć do większej ilości osób i by mógł je uświadomić w tej kwestii.

Sylwia Dębiec-Babicz

tel.: +48 600 066 216

e-mail: debiecbabicz@gmail.com

POLITYKA RODO

Zapraszam do kontaktu

Szczecin, okolice i nie tylko

 

Dodaj komentarz

O mnie

Stylistka, wizażystka, blogerka. Pasjonatka zdrowego trybu życia. Fanka podróży. www.debiecbabicz.com.pl

 

 

 

Popularne posty

Jakie elementy składają się na styl personalny?

19 lis 2023

Na styl personalny składają się następujące elementy: ubranie, buty, torebka, biżuteria, dodatki: pasek, apaszka, okulary, ozdoby itd., makijaż, fryzura, paznokcie. Jak to jest u Ciebie? Intuicyjnie dopasowujesz poszczególne elementy do siebie czy masz na […]

czytaj więcej

Świąteczne stylizacje

10 gru 2022

Święta tuż tuż dlatego jak co roku przychodzę do Ciebie z 3 propozycjami na świąteczne stylizacje. Jestem bardzo ciekawa, która z nich jest Ci najbliższa. Wspólnym elementem każdego z 3 looków jest boski skórzany […]

czytaj więcej